HTML

Tablet újdonságok a Mobile World Congressen, III. rész - alternatív rendszerek

2011.02.25. 10:00 Gonosz Zseni

Az idei MWC-n az Android dominált mind telefon, mind táblagép fronton, szinte minden csúcsgép a zöld robottal fémjelzett oprendszerrel volt telepítve. Szerencsére csak szinte, néhány gyártó a saját, alternatív rendszerét választotta, amelyek gyakran simán felvették a versenyt a Google mobil OS-ével.

A dolog kulcsa pont a zártságban rejlik: míg az Android egy nyílt rendszer, ahány gyártó, annyiféle változtatás kerül bele, így gyakran az optimalizálás szenved csorbát, tisztelet a kivételnek. A saját, belső platformot használó cégek esetében más a helyzet: a rendszer adott verziója jó eséllyel csak egy készüléken jelenik meg, így van idő és energia a szanaszét-optimalizálásra, amit ráadásul azok végeznek, akik magát a rendszert tervezték és implementálták, ergo nekik van a legnagyobb rálátásuk a dologra. Viszont egyre kevesebb az ilyen, a droid túl jó alternatíva: az MWC-re hírmondónak már csak a HP-RIM-INTEL triumvirátus maradt, az oldalvízen pedig a ViewSonic evezget.

A HP-féle WebOS egy régebbi rendszer, ennek korai verziója futott például a legendás(an rosszul szereplő) Pré nevű telefonon is, a TouchPad névre hallgató táblára viszont már a jócskán átdolgozott és kioptimalizált 3.0-ás verzió  érkezett. A 9,7 hüvelykes, 1024 x 768 képpontos felbontású kijelző alá egy igen komoly teljesítménnyel kecsegtető kétmagos, magonként 1,2 GHz-es Snapdragon processzor került, viszont érdekes módon nem kapott hátsó kamerát, de azért az előlapra szerencsére jutott egy 1,3 megapixeles darab. Maga a rendszer egészen gyors, a főképernyű és a menük struktúrája nagymértékben eltér a manapság domináns platformokétól (android és iOS), viszont érdekes módon rengeteg a hasonlóság a RIM saját rendszerével.

Ha már RIM: a BlackBerry gyártója is jó ideje fejlesztgeti a saját rendszerét, melyet az évek múlásával már-már a Duke Nukem-mel emlegettek egy lapon, legalábbis ami a megjelenési dátumot illeti; idén viszont végre meg is csodálhattuk élőben a BlackBerry PlayBook képében. A gépet a Texas Instruments lapkája, egy kétmagos, magonként 1 GHz-es OMAP4-alapú chipset hajt, igen jó hatásfokkal; nem csoda, hogy a Texas Instruments a tablet sebességének demózására kérte fel a RIM-eseket a saját sajttáján. A processzor mellé 1 GB RAM és kiszereléstől függően 16 vagy 32 GB belső memória, valamint egy 7 hüvelykes, 1024 x 600 képpontos felbontású kijelzőt kapunk. A RIM mérnökei remek munkát végeztek, elmondhatom, hogy az ő gépük volt az egyetlen, amely egyáltalán nem akadt meg, bármit is csináltak vele. A kiállított gépeken egyszerre ment egy Quake 3 techdemo, zenelejátszó, böngésző, e-book olvasó és egy video player, amely egy 1080p-s filmet játszott le; e mellé persze bárki elindíthatott vagy leállíthatott egy-egy újabb alkalmazást. A rendszer kezelését egy csöppet szokni kell, a legkínosabb pont a főképernyőre való visszatérés, amelyet a két ujjunk felfele húzásával eszközölhetünk; ezt elmondhatta volna valaki előre.

Bár a ViewSonic nem egy saját rendszert pakolt a ViewPad 10 pro nevű gépre, mégis ide kellett, hogy soroljam. A 10 hüvelykes képernyővel és 1,5 GHz-es Intel OakTrail Z670 processzorral szerelt masinán Windows 7 fut, amelyen keresztül akár Androidot is indíthatunk; érdekes megoldás, az biztos.

Legutoljára pedig álljon itt egy videó az Intel standján kiállított tábláról, melyen a hányattatott sorsú MeeGo rendszer fut. Az látszik, hogy rettenetesen bétás a dolog, szinte semmi nem működött, viszont valamennyire látható rajta a felhasználói felület koncepcója.

Szólj hozzá!

Címkék: intel hp blackberry webos rim playbook viewsonic mwc meego

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyontablet.blog.hu/api/trackback/id/tr852683485

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása